Zawody, których już nie ma

Zawody przyszłości
25 lutego 2022
Zawody, o których prawie zapomnieliśmy
4 marca 2022

Zawody, których już nie ma

Świat się rozwija, powstają nowe wynalazki, nowe zawody. Wszyscy zwracają uwagę na wszechobecny rozwój, jednak czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jakich zawodów już nie ma? Przedstawiamy całą listę.

  1. Mleczarz – ze względu na brak lodówek zawód ten był bardzo istotny, dbali oni o to by każdy miał świeże mleko w domu.
  2. Zakładowy lektor – czytał on gazety oraz książki pracownikom w zakładach, którzy nie potrafili czytać, aby umilić pracę.
  3. Człowiek-budzik – budził poprzez pukanie w okno.
  4. Osoba układająca kręgle – współcześnie jest to zmechanizowane, jednak dawniej robili to ludzie.
  5. Łapacz pijawek.
  6. Łapacz szczurów – tępili szczury w zakładach pracy i sklepach.
  7. Latarnik – wieczorem zapalał a nad ranem gasił latarnie.
  8. Retman i flisacy – Flisacy kierowali drewnem w jeziorach (w taki sposób był transportowany do tartaków) a kierował nimi retman.
  9. Telefonistka – dawniej nie było centrali automatycznych zatem dzwoniło się na centralę i zamawiało numer na jaki chciało się zadzwonić i to telefonistka łączyła obie rozmowy.
  10. Obwoływacz miejscu (krzykacz) – Zawód nieznany w Polsce. Był to człowiek, który poruszał się po mieście i wykrzykiwał ludziom zarządzenia, jakie ustalił burmistrz czy szeryf. Czytał także wyroki sądowe, obwieszczając kogo i gdzie powieszą za złe występki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *