Kasy chorych w Niemczech

Zmiany w Kodeksie pracy w 2022 r.
8 lipca 2022
Wellbeing w miejscu pracy
12 lipca 2022

Kasy chorych w Niemczech

Zaczynasz swoją karierę zawodową w Niemczech, więc pracodawca oczekuje od Ciebie podania Krankenkasse( Kasę chorych). Jeśli nie pracowałeś do tej pory w kraju za Odrą, musisz dokonać wyboru kasy chorych. To ona będzie Cię ubezpieczać na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Zastanawiasz się, czym są kasy chorych? Na jakich zasadach działają? Przybliżymy Ci funkcjonowanie niemieckich kas chorych, byś mógł dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru.

Czym są kasy chorych w Niemczech?

Niemiecka służba zdrowia od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Ubezpieczenie u naszych zachodnich sąsiadów jest obowiązkowe. System ubezpieczeń zdrowotnych składa się z kas chorych. One z kolei dzielą się na ustawowe (GKV) oraz prywatne (PKV). Skupimy się na kasach ustawowych, gdyż do nich dostęp jest powszechny. Prywatne kasy chorych są bardziej elitarne i trzeba spełniać szereg warunków, by do nich przystąpić.

Ile wynoszą składki na ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Składki na ubezpieczenie zdrowotne ustawowe, powszechne są uzależnione od dochodu. Jego podstawą jest łączny dochód brutto pracownika. Od tej kwoty potrącana jest stawka składki, która jest ujednolicona. Wynosi łącznie 14,6% i jest rozłożona na pomiędzy pracodawcę oraz pracownika w takich samych częściach, czyli po 7,3%. Kasy chorych pobierają także dodatkową składkę, którą płaci tylko pracownik. Pamiętaj, że w bezpłatnie możesz objąć ubezpieczeniem całą swoją rodzinę.

Jak wybrać kasę chorych w Niemczech?

System ubezpieczeniowy w Niemczech całkowicie różni się od tego, który mamy w naszym kraju. W Polsce istnieje tylko jedno państwowe ubezpieczenie oferowane przez NFZ. Na terenie Niemiec masz do wyboru kilkaset kas chorych! Panuje w tym temacie ogromne rozproszenie. Najbardziej rozsądną opcją jest stawiać na duże kasy chorych. W nich są lepsze świadczenia oraz składka jest stabilna, gdyż rozkłada się na bardzo dużą liczbę osób. Takie ubezpieczenie daje Ci dostęp do całej palety bezpłatnych świadczeń medycznych. Za niektóre świadczenia trzeba uiszczać dodatkową opłatę. Dotyczy to wszystkich ubezpieczonych, nie tylko Polaków. Kwoty te są jednak z reguły symboliczne. Po prostu tak skonstruowany jest system opieki zdrowotnej. Warto, abyś wiedział, że dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu w Niemczech masz stały dostęp do wielu lekarstw za maksymalnie 10% ich wartości.

Czy można zmienić kasę chorych w Niemczech?

Nie istnieje w Niemczech obowiązek przynależności do jednej kasy chorych przez całe życie. Krankenkasse możesz zmienić, jeśli Twoim zdaniem inna ma więcej do zaoferowania. Kasę chorych możesz zmienić dopiero po 18 miesiącach. Dodatkowo okres wypowiedzenia trwa dwa miesiące. W tym czasie możesz korzystać ze swojego ubezpieczenia na dotychczasowych warunkach. Wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej. Zapisując się do nowej kasy trzeba podać dane poprzedniej. Warto, abyś wiedział, że jeśli nagle wzrośnie kwota składki, to masz specjalne prawo do złożenia wypowiedzenia.

Podsumowanie

Wybór Krankenkasse w Niemczech to kwestia indywidualna. My pokazaliśmy Ci na jakich zasadach działają kasy chorych oraz czym kierować się, przy ich wyborze. Niewątpliwie warto postawić na duże i sprawdzone kasy, bo są one gwarancją stabilności. Potrzebujesz porady przy wyborze kasy chorych? Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania. Chcesz się ubezpieczyć? A może chcesz zmienić Krankenkasse na inną? Doradzimy Ci najlepszą kasę chorych i pomożemy przy formalnościach! Dzięki nam nie padniesz ofiarą oszustwa. Będziesz mógł spać bezpiecznie bez obaw o własne zdrowie. Wszelkie usługi w tym zakresie oferujemy oczywiście bezpłatnie. Zapraszamy do naszej agencji LUST HR-International!

Autor Olga Lubak

Komentarze są wyłączone.