Jakich błędów unikać podczas wystąpień publicznych?

Pobudź swoją kreatywność!
10 sierpnia 2022
Zapobieganie wypaleniu
31 sierpnia 2022

Jakich błędów unikać podczas wystąpień publicznych?

Przemówienia publiczne to dla większości osób ogromny stres. Niektórzy mają w sobie “to coś” co sprawia, że takie wystąpienia przychodzą im naturalnie. Dla reszty jest to wyjście z własnej strefy komfortu i przezwyciężenie ogromnego lęku. Uspakajamy jednak, że przemawianie publiczne to umiejętność, którą z czasem można doskonalić !

Wiele posad w firmach wymaga od pracownika różnego rodzaju wystąpień – czy to na małym zebraniu, czy na większym firmowym wydarzeniu. Radzimy jakich błędów unikać, aby stać się bardziej pewnym siebie mówcą.

Przygotowany scenariusz całego przemówienia

Każdy mówca chciałby, aby jego wystąpienie zostało zapamiętane. W tym celu stara się przygotować sobie początek, który zainteresuje wszystkich, ciekawy i podtrzymujący ekscytacje środek oraz wyraźne zakończenie, najlepiej z pouczającym morałem. Jednak zapomina się o tym, że przesadnie napisane lub przećwiczone przemówienie traci emocje potrzebne do przyciągnięcia uwagi publiczności. W zupełności wystarczy plan tematów bądź krótki opis naszych stanowisk – który pozwoli nam wrócić do tematu oraz zachować kontrole nad narracją.

Zbyt dużo słów wypełniających

Sa to słowa takie jak — hm, więc wiesz — i inne słowa, które bezmyślnie łączą myśli.Jeżeli pojawią się one w wypowiedzi – mogą zachwiać jej wpływem na odbiorcę. Czasem lepiej pozwolić sobie na krótką przerwę wypełnioną ciszą pomiędzy wypowiadanymi myślami. W tym przypadku przydatnym ćwiczeniem będzie nagranie swojej prezentacji i przeanalizowanie, w którym jej momencie to zjawisko zachodzi.

Kołysanie się lub stanie zbyt nieruchomo

Ludzkie ciało zachowuję się w różny sposób pod wpływem stresu. Ruch może być urozmaiceniem przemówienia. Nie ma nic złego w gestykulowaniu bądź wskazywaniu ważnych punktów na wyświetlanym ekranie. Pamiętaj jednak aby unikać kołysania się, bawienia włosami lub ubraniem – zachowania te są oznaką braku pewności siebie, a dodatkowo rozpraszają słuchaczy.

A wy? Jak radzicie sobie ze stresem związanym z wystąpieniami publicznymi?

Czy popełniliście któryś z wyżej wymienionych błędów?

Pamiętajcie, że trening czyni mistrza, a umiejętność publicznego przemawiania przydaje się nie tylko w środowisku biznesowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *