Pierwsze wrażenie podczas rekrutacji

20 kwietnia – Dzień pracownika przemysłu włókienniczego, odzieżowego i skórzanego
20 kwietnia 2022
Komisjoner – Driedorf, Niemcy
22 kwietnia 2022

Pierwsze wrażenie podczas rekrutacji

W Internecie można się natknąć na niezliczoną ilość artykułów dotyczących tego, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak się zachować, co mówić, czego nie robić. Znajdziemy także listę najpopularniejszych pytań oraz przykładowe do nich odpowiedzi. Wszystko to, by wypaść jak najlepiej i pozostawić po sobie dobre wrażenie. Jak działa to pierwsze wrażenie i jak bardzo wpływa na dalsze zatrudnienie?


Czasami rekruterzy mają dwóch kandydatów z porównywalnym doświadczeniem i kwalifikacjami. Co zatem zadecyduje o tym, który dostanie prace? Najczęściej właśnie pierwsze wrażenie oraz to, jakie emocje wzbudził w komisji.
Istnieją takie zjawiska jak efekt halo oraz efekt Golema, ten pierwszy jest związany z tym, że pozytywne pierwsze wrażenie o danej osobie wyzwala przekonanie o dobrych cechach jej charakteru. Efekt Golema stanowi odwrotność. Jeśli dany człowiek zaczyna rozmowę uśmiechnięty, opowiada z zaangażowaniem o sobie i swoich osiągnięciach, sprawia wrażenie osoby kompetentnej i ciekawej. Będąc nieśmiałym, powściągliwym, zdawkowo odpowiadając na pytania możemy wyzwolić w komisji wrażenie, że jesteśmy niesympatyczni i oschli.


Zmiana pierwszego wrażenia bywa ciężka i stanowi długotrwały proces, dlatego bez względu na okoliczności warto dbać o wizerunek i dawać się poznać od jak najlepszej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *