Praca zdalna stała się popularna w 2020 roku. Polega na wykonywaniu zadań poza siedzibą firmy – najczęściej w domu pracownika. Wyróżniamy także takie pojęcie tak: freelancer, czyli osobę, która pracuje w oparciu o umowy zlecenie i o dzieło. Praca zdalna posiada swoje wady i zalety.
Pracę zdalną można określić także jako telepracę lub e-pracę, ponieważ wykorzystuje się przy niej nowoczesne technologie, takie jak internet. Praca zdalna nie sprawdzi się dla każdego. Najlepsza jest dla tzw. wolnych zawodów (copywriterzy, tłumacze, graficy).
Pracownik może pracować zdalnie na stałe lub doraźnie (np. kiedy musi być w domu z powodu kominiarza czy kuriera). Według innej klasyfikacji pracę tego typu można podzielić na permanentną (stałą), naprzemienną (kilka dni w biurze, kilka zdalnie), uzupełniającą (w wyjątkowych sytuacjach pracownik zabiera pracę do domu).
Korzyściami pracy zdalnej są przede wszystkim ograniczone koszty transportu. Pracodawcy mogą pozyskiwać specjalistów z nawet drugiego końca kraju. Zatrudnieni oszczędzają także czas, jaki przeznaczyliby na dojazdy.
Do minusów zaliczyć można konieczność stosowania samodyscypliny. Pracownik musi samodzielnie pilnować czasu pracy i terminów. Dodatkowo niektórzy mogą mieć problem z oddzieleniem życia prywatnego od pracy. Bycie freelancerem może przysparzać trudności z uzyskaniem płynności finansowej ze względu na nieregularne zamówienia i nieprzewidywalne dochody.