Wypalenie zawodowe – czym jest i jak sobie z nim radzić?

O pracy zdalnej – czym ona jest?
27 maja 2022
4 czerwca – Dzień Drukarza
3 czerwca 2022

Wypalenie zawodowe – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe traktuje się współcześnie jak cieżką przypadłość. Dotyka wielu ludzi zatem warto wiedzieć czym ono jest.


Czym jest wypalenie zawodowe?

Praca pełni ważną funkcję w życiu człowieka. Stanowi źródło dochodu, niekiedy sens życia, pozwala też na rozwój. Czasami jednak może prowadzić do wyczerpania fizycznego, psychicznego czy emocjonalnego. Pojawiać się mogą nawet objawy fizyczne. Jakie?

– częste bóle głowy i brzucha,

– izolacja od współpracowników,

– utrata koncentracji i kreatywności,

– ataki paniki,

– strach lub złość związana z wykonywaną pracą,

– płaczliwość i wrażliwość,

– problemy ze snem.

Niestety często jest tak, że pierwsze symptomy bywają bagatelizowane. Należy tego unikać, ponieważ stopniowe ich gromadzenie może negatywnie odbijać się na życiu rodzinnym i przyjacielskim.


Przyczyny

Wypalenie zawodowe jest nierozerwalnie związane z doświadczaniem przez człowieka chronicznego obciążenia emocjonalnego. Do innych czynników zaliczyć można: zbyt wiele obowiązków i decyzji do podjęcia w krótkim czasie, nadmiar biurokracji, który ogranicza wolność pracy i zajmuje dużo czasu, trudności administracyjne, sprzeczne wymagania. Istotną przyczyną jest także rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami stanowiskowymi a rzeczywistością.

Najbardziej narażeni na wypalenie są perfekcjoniści, osoby nieakceptujące siebie i bezwzględnie trzymające się utartych sposobów myślenia.


Metody walki z wypaleniem

Do metod leczenia wypalenia zawodowego zaliczyć można: rozwój swoich kompetencji, próbowanie nowych rzeczy, dobra organizacja czasu pracy, stosowanie realistycznych oczekiwań wobec siebie, bycie asertywnym, warsztaty motywacyjne, czy uprawianie aktywności fizycznej.

Kiedy zauważymy u siebie objawy wypalenia zawodowego, warto porozmawiać z przełożonym. Możliwe, że uda się zmodyfikować stanowisko lub zmniejszyć zakres obowiązków. Gdy problem jest większy, warto zasięgnąć pomocy lekarza i/lub psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *