Wypalenie zawodowe traktuje się współcześnie jak cieżką przypadłość. Dotyka wielu ludzi zatem warto wiedzieć czym ono jest.
Czym jest wypalenie zawodowe?
Praca pełni ważną funkcję w życiu człowieka. Stanowi źródło dochodu, niekiedy sens życia, pozwala też na rozwój. Czasami jednak może prowadzić do wyczerpania fizycznego, psychicznego czy emocjonalnego. Pojawiać się mogą nawet objawy fizyczne. Jakie?
– częste bóle głowy i brzucha,
– izolacja od współpracowników,
– utrata koncentracji i kreatywności,
– ataki paniki,
– strach lub złość związana z wykonywaną pracą,
– płaczliwość i wrażliwość,
– problemy ze snem.
Niestety często jest tak, że pierwsze symptomy bywają bagatelizowane. Należy tego unikać, ponieważ stopniowe ich gromadzenie może negatywnie odbijać się na życiu rodzinnym i przyjacielskim.
Przyczyny
Wypalenie zawodowe jest nierozerwalnie związane z doświadczaniem przez człowieka chronicznego obciążenia emocjonalnego. Do innych czynników zaliczyć można: zbyt wiele obowiązków i decyzji do podjęcia w krótkim czasie, nadmiar biurokracji, który ogranicza wolność pracy i zajmuje dużo czasu, trudności administracyjne, sprzeczne wymagania. Istotną przyczyną jest także rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami stanowiskowymi a rzeczywistością.
Najbardziej narażeni na wypalenie są perfekcjoniści, osoby nieakceptujące siebie i bezwzględnie trzymające się utartych sposobów myślenia.
Metody walki z wypaleniem
Do metod leczenia wypalenia zawodowego zaliczyć można: rozwój swoich kompetencji, próbowanie nowych rzeczy, dobra organizacja czasu pracy, stosowanie realistycznych oczekiwań wobec siebie, bycie asertywnym, warsztaty motywacyjne, czy uprawianie aktywności fizycznej.
Kiedy zauważymy u siebie objawy wypalenia zawodowego, warto porozmawiać z przełożonym. Możliwe, że uda się zmodyfikować stanowisko lub zmniejszyć zakres obowiązków. Gdy problem jest większy, warto zasięgnąć pomocy lekarza i/lub psychologa.