Najpopularniejsze pytania na rozmowach rekrutacyjnych

Jakimi zasadami kierować się podczas pracy w zespole?
20 czerwca 2022
Pracownik produkcji – Brilon, ok. Paderborn, Niemcy
21 czerwca 2022

Najpopularniejsze pytania na rozmowach rekrutacyjnych

Rozmowy rekrutacyjne mogą być przeprowadzane w podobny sposób i mogą pojawiać się podobne pytania. Pozornie wydają się proste, jednak nie do końca wiadomo, jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Jakie najczęściej padają i jak sobie z nimi poradzić?

Proszę opowiedzieć coś o sobie.

Bardzo często jest to pierwsze pytanie na rozmowie. Warto przećwiczyć odpowiedź na nie, ponieważ jest to okazja do zaprezentowania tego, że zna się swoją wartość. Najlepiej opowiedzieć o swoich dokonaniach, mocnych stronach oraz zainteresowaniach.

Co wie Pan/Pani o naszej firmie?

Pytanie to sprawdza, czy kandydat wykazał przynajmniej minimalne zainteresowanie firmą. Warto przygotować sobie te informacje wcześniej.

Jaka jest Pana/Pani wymarzona praca?

Celem tego pytania jest sprawdzenie, czy wizja i marzenia pracownika są zbliżone ze stanowiskiem. Warto więc spróbować wyobrazić sobie jak wyglądać będą zadania na aplikowanym stanowisku i porównać, czy odpowiada nam taki stan rzeczy. Lepiej by nasza wymarzona praca była podobna do tej, o którą się staramy.

Dlaczego zmienia Pan/Pani pracę?

Przy tym pytaniu lepiej uważać. Często zmienia się pracę ze względu na niezadowolenie z poprzedniej. Przyczyny mogą być bardzo różne, niektóre nawet poważne. Lepiej jednak nie podawać negatywnych powodów odejścia z poprzedniej firmy, ponieważ możemy wyjść na osoby niedyskretne. Lepiej powód podsumowywać krótko stwierdzeniami, że nie odpowiadała nam forma zatrudnienia, nie było możliwości rozwoju lub poszukujemy nowych wyzwań w innej branży.

Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

W tym przypadku należy dokonać researchu na temat stawek na aplikowanym przez nas stanowisku. Odpowiedź pokaże firmie, czy orientujemy się w sytuacji na rynku oraz czy znamy swoją wartość.

Rozmowy o prace potrafią być bardzo stresującymi, jednak dobre przygotowanie się do nich pozwoli zredukować strach. Należy też pamiętać, że nie tylko my jesteśmy oceniani, ale interview jest też dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *