Proces rekrutacji może odbywać się na wiele sposobów. To jakie pytania na niej padną zależy od rekrutera i specyfikacji stanowiska na które jest ona prowadzona. W większości przypadków osoby odpowiedzialne za ten proces, decydują się na wybór pytań behawioralnych.
Czym one właściwie są?
Są to pytania dotyczące przeszłości zawodowej kandydata – a dokładniej konkretne zachowania oraz reakcje w danej sytuacji. To, jak potencjalny przyszły pracownik zachował się podczas podobnej sytuacji, pozwala przewidzieć jak poradzi sobie z wyzwaniami stawianymi przed nim na aktualnym stanowisku pracy. Pytanie zadane w ten sposób wymaga opowiedzenia krótkiej historii, zatem zdecydowanie utrudnia kandydatowi możliwość naginania prawdy bądź unikanie odpowiedzi na dane pytanie.
Jak się przygotować? Pytanie behawioralne porusza 3 zasadnicze kwestie, pozwalają one na pełen obraz danej sytuacji:
Warto przeanalizować, z jakimi wyzwaniami wiąże się stanowisko na które aplikujemy i samemu przypomnieć sobie jak zachowaliśmy się w podobnej sytuacji. Możliwe jest też skorzystanie z listy przykładowych pytań które znajdziemy w Internecie i opracować sobie odpowiedzi na nie, według wyżej podanego schematu.
Dobór właściwych pytań rekrutacyjnych, jest kluczowe do wybrania najlepszego z kandydatów. Wywiad behawioralny jest uznawany za jedno z najskuteczniejszych narzędzi rekrutacyjnych.
Czy spotkaliście się z tym rodzajem pytań na waszej rozmowie kwalifikacyjnej? Czy odpowiedz na nie sprawiała wam trudność?